Сахар УкраиныНОВОСТИ  
2010-12-02УАК. Експортні надії цукрової галузі
УАК. Експортні надії цукрової галузі

УАК. Експортні надії цукрової галузі

Збирання цукрових буряків завершилося і вже зрозуміло, що експортні надії цукрової галузі України, як і прогнозувала Українська аграрна конфедерація, не виправдалися. Причин цьому декілька, але про це трохи згодом.

Збирання

Зібрано цукровий буряк з майже 490 тис. га. На це аграріям знадобилося три місяці, впродовж яких вони накопали майже 14.7 млн. тонн цукрових буряків і, хоча багато експертів прогнозували врожай в обсязі 16-17 млн. тонн, погодні умови внесли свої корективи. У період активного дозрівання буряка, висока температура призвела до зменшення цукристості та маси плоду. Крім погодних умов, на обсяг зібраного урожаю також вплинула нестача коштів на польові роботи у більшості аграріїв. Навіть такий лідер цукрової галузі, як Астарта-Київ, вертикально інтегрований холдинг, особливо необмежений у коштах, повідомив про зниження урожайності на 10%, а цукристість зібраного буряка на 13%. У підсумку, за попередніми прогнозами, цукрові заводи із зібраного врожаю вироблять майже 1,7 млн. тонн цукру.

Імпорт (Імпорт цукру до України див. у приєднаному файлі 1)

За 9 місяців 2010 року, в Україну вже ввезли 287 тис. тонн імпортного продукту. На відміну від минулого року, цього року основну частину імпорту складає цукор-сирець, ввезений за квотою СОТ. Якщо у 2009 році імпортовано всього 39,5 тис. тонн сирцю на пільгових умовах, то цього року імпортери практично повністю скористалися виділеними квотами і вже імпортували 215,4 тис. тонн. Як і раніше, основними імпортерами залишаються Білорусь та Бразилія, але після дефіциту цукру 2009/2010 МР до них приєдналася Аргентина, Куба і Гватемала.

Споживання

Досить непоганий урожай 2010 року, у порівнянні з 10 млн. тонн цукрового буряка у 2009 році, дозволить виробити приблизно 1,7 млн. тонн цукру. При річному споживанні цукру на рівні 1,8 млн. тонн, виробленого білого цукру разом з імпортованим буде більш, ніж достатньо для задоволення внутрішнього попиту. А ось про експорт вже мова не йде.

Експорт

2010-й міг стати роком повернення Україною статусу експортера цукру. Оцінюючи майбутній урожай цукрових буряків у цьому році, Міністерство аграрної політики України прогнозувало виробництво цукру вітчизняними заводами на ріні 2-2,2 млн. тонн та заявляло про плани збільшити експорт до Росії білого цукру до 500 тис. тонн. На жаль, ці плани залишились лише бажанням, головним чином, внаслідок несприятливих погодних умов, які не дали змогу зібрати очікувані 17-18 млн. тонн цукрового буряка. Але навіть за іншого врожаю виконати це було б досить складно. Річ у тім, що ані керівництво Росії, ані профільні громадські організації, які неодноразово зверталися до російського уряду, незацікавлені у безмитному (у листопаді це 140 доларів США за 1 тонну – прим. УАК) ввезенні цукру з України. Саме на безмитне ввезення 500 тис. тонн українського цукру, виробленого з цукрових буряків, сподівалось наше міністерство. Експорт цукру на подібних умовах вітчизняним виробникам, м’яко кажучи, невигідний.

Ціни на цукор (див. приєднаний файл history.gif)

Цьогорічних цін на цукор світові ринки не знали майже 30 років. Рекордні ціни фіксувалися і на Чиказькій, і на Лондонській біржі. Відбувалося це на фоні необнадійливих новин з основних країн-виробників і експортерів цукру. Посуха у Росії, повінь у Пакистані, низький вражай в Індії та Бразилії. Наприклад, як повідомила асоціація виробників цукру "Unic", виробництво тростини у цьому році в центрі та на півдні Бразилії, найбільшому виробничому регіоні країни, знизилося на 30% у першій половині жовтня у порівнянні з показниками за минулий рік. І це при збільшенні обсягів закупок цукру країнами-імпортерами (Китай, Росія, Пакистан, Індонезія, Малайзія) та послабленні долара США. Враховуючи, що обсяг світового споживання цукру кожного року тільки зростає, (так за даними міністерства сільського господарства США (USDA) у 2010 році він збільшився майже на 3% порівняно з минулорічними 153,7 млн. тонн і сягнув 158 млн. тонн цукру), цінові рекорди минулого тижня - це ще не межа. Підтверджує це і одна з провідних цукрових компаній світу – Czarnikow, яка прогнозує зростання споживання цукру в світі на 50% у найближчі 20 років.

В Україні внутрішні ціни на цукор теж демонструють зростання. Так, на початку минулого тижня оптова ціна на білий цукор складала 7,1-7,2 грн. за кг. Пояснити це можна тим, що очікуваного перевиробництва цукру не відбудеться, а без цього внутрішня ціна дуже швидко наздоганяє світову. Крім того, збільшилася собівартість, порівняно з 2009 роком, як вирощування цукрових буряків, внаслідок зниження врожайності на 5%, так і виробництва цукру, внаслідок здороження ціни на газ для промислових підприємств на 21%. А враховуючи, що восени традиційне сезонне перевиробництво, переробка цукрових буряків відбувається не поступово, протягом наступних трьох місяців цукор в Україні ще подорожчає, в середньому на 10% .

Державна підтримка

Як і минулого року, обіцянки можновладців підтримати бурякосійну галузь так і залишилися лише на папері. Хоч державним бюджетом 2010 року і було передбачено виділення по 1000 гривень державних дотації на 1 гектар посівів цукрових буряків, аграрії цих коштів не побачили. А 11 жовтня МінАП приймає наказ, яким на підтримку бурякосійних підприємств вже планує виділити лише по 500 грн, але реалістичність отримання аграріями навідь цієї підтримки до кінця року, виглядає малоймовірною. Ні для кого не секрет, що вирощування цукрового буряка у багатьох країнах має виключно дотаційний характер. Пов'язано це з більшою собівартістю виробництва цукру з цукрових буряків, ніж з тростини. Бурякосійна галузь потребує не тільки чітких і конкретних реформ, але й адекватної державної підтримки. Тому майбутнє вітчизняної цукрової галузі залежить від професійних та економічно зважених рішень нашого уряду.

Сезон 2009/2010 продемонстрував, що виробництво цукру є привабливим видом бізнесу через стрімке зростання цін на кінцевий продукт. Але тривати так вічно не буде, тому без комплексних реформ у даній галузі, майбутнього у неї просто немає.

Источник: http://agroconf.org


Агентство Промышленных Новостей
УАК. Експортні надії цукрової галузі
УАК. Експортні надії цукрової галузі
На ту же тему:
УАК. Експортні надії цукрової галузі