Сахар УкраиныНОВОСТИ  
2010-07-15«Цукровий» бар"єр для Білорусі, або «Солодкий» шанс для українського виробника
Цукровий барєр для Білорусі, або Солодкий шанс для українського виробника

Цукровий барєр для Білорусі, або Солодкий шанс для українського виробника

Міністерство аграрної політики України ініціює вилучення цукру з режиму вільної торгівлі з Білоруссю. Вже у серпні проект рішення планується подати на розгляд у центральні органи влади.

Сірі будні "солодкого" виробництва

Дискусія щодо необхідності заборони ввезення в Україну білоруського цукру ведеться давно. Що стосується обсягів, то вони вражають. За даними національної асоціації цукровиробників «Укрцукор», з початку поточного маркетингового року (1 вересня 2009 р.) Білорусь ввезла в Україну 68 тис. тонн цукру, зокрема з 1 січня 2010 р. - 47 тис. тонн. Причина нинішнього рішення МінАП - "сірі" схеми поставок. Згідно з угодою про вільну торгівлю між двома країнами, Білорусь має право поставляти в Україну цукор, вироблений з власного цукрового буряка. Але насправді, розповідають експерти, діє інший «механізм» – білоруси переробляють на рідних потужностях цукор-сирець, а після продукт везуть до нас. Такий «нечистий» імпорт негативно впливає на вітчизняну галузь, яка з таким же успіхом могла завантажити сирцем власні заводи.

«Білорусь свої цукрові заводи завантажувала двічі, переробляючи спочатку буряк, а потім сирець. А наша цукрова промисловість недозавантажена. І якщо брати поставки (цукру з Білорусі в Україну - авт.) останнього маркетингового року, думаю, левова частка цукру, що ввозиться до нас, була сирцевого походження. Тобто, формально ми взагалі не мали права його імпортувати в режимі вільної торгівлі, оскільки там не було достатнього ступеня переробки», - відзначає генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Володимир Лапа.

Щодо порушень, перший заступник глави правління «Укрцукру» Петро Борисюк додає, що з 6 липня Білорусь вступила в Митний союз з Росією і Казахстаном, прийнявши правила об`єднання, які ґрунтуються на російських канонах. «А у нас з Росією до 1 січня 2013 р. цукор вилучений із зони вільної торгівлі і встановлено ввізне мито 340 дол./т. Тому цукор, який йде до нас після 6 липня, постачається з порушеннями», - пояснив експерт.

Споживач не постраждає, виробник виграє

Головне питання – чи позначиться «цукрова» війна на гаманцях споживачів. Експерти стверджують – ні.

«Імпорт з Білорусі виглядав як підстраховування у той період, коли ми недостатньо виробляли цукру для внутрішнього ринку. А якщо ми, як прогнозують, матимемо більш ніж достатньо, то економічної доцільності такого імпорту немає», - відзначив В.Лапа.

«Якщо говорити про період вересень-жовтень цього року, коли на ринок почне надходити цукор нового урожаю, то основна проблема в тому, щоби не допустити різкого падіння цін, утримати їх на рівні, сприятливому для виробників. З жовтня питання про підвищення вартості цукру буде надовго зняте», - підкреслив В.Лапа.

Що стосується прогнозу урожаю, то, як відзначив П.Борисюк, сьогодні мови про дефіцит в Україні солодкого продукту бути не може. «Український ринок забезпечений цукром. З буряка нового урожаю ми виробимо 2,2 млн. тонн бурякового цукру. Цього обсягу більш ніж достатньо для власного споживання і для експорту на зовнішні ринки», - сказав експерт.

Тим часом, відмова від імпорту цукру з Білорусі відкриє нові можливості для розвитку вітчизняної «солодкої» промисловості. «Росія розглядає перспективу поставок цукру з України за умови, якщо ми не імпортуватимемо тростинний цукор. Для цього нам потрібно повністю забезпечити буряковим цукром свій внутрішній ринок і створити додатковий запас. Ми розрахували, що цукрова галузь може експортувати продукції на 1 млрд. дол. щорічно. Сьогодні ця можливість не використовується», - підкреслив П.Борисюк.

Таким чином, відмова від імпорту, прогнозоване перевиробництво бурякового цукру і, як результат, розширення зовнішніх ринків стануть дієвим поштовхом для розвитку цукрової галузі, а для економіки країни – додатковим джерелом валютних надходжень.


Агентство Промышленных Новостей
Цукровий барєр для Білорусі, або Солодкий шанс для українського виробника
Цукровий барєр для Білорусі, або Солодкий шанс для українського виробника
На ту же тему:
Цукровий барєр для Білорусі, або Солодкий шанс для українського виробника