Сахар УкраиныНОВОСТИ  
2010-05-14Завершение "сахарного кризиса" не за горами
Завершение сахарного кризиса не за горами

Завершение сахарного кризиса не за горами

Травневі свята закінчились чудовою новиною для цукрової галузі України. Поки більшість українців відпочивали, в країні повним ходом йшли посівні роботи. Так, станом на 7 травня вже було засіяно 476,5 тис. га цукрового буряку. Це є досить суттєвим збільшенням посівних площ, порівняно з 320 тис. га 2009 року, та навіть більше, ніж оптимістичні прогнози Мінагрополітики засіяти 450 тис. га.

Але чи насправді це добра новина? Якщо припустити, що середня врожайність цього року буде на рівні минулого, а це близько 33 т/га, то валовий збір цукрових буряків буде 15,7 млн. тонн і виробити з них зможуть приблизно 1,9 млн. тонн цукру. За таких обставин внутрішній попит на цукор, який складає 1,8-2 млн. тонн на рік, буде повністю забезпечений за рахунок національного виробництва. Але 2009 рік був кризовим. Багато господарств відчували суттєву нестачу коштів для польових робіт, тому їм доводилося економити на добривах, що суттєво вплине на рівень урожайності. Якщо взяти до кризовий 2008 рік, коли коштів було достатньо, середня врожайність цукрових буряків була на рівні 36 т/га. За умови такої врожайності в цьому році, валовий збір цукрових буряків буде 17,2 млн. тонн і виробити з них зможуть приблизно 2,1 млн. тонн цукру. А це вже більше, ніж потрібно країні і це ще без врахування зобов’язань України щодо імпорту цукру-сирцю.

Імпорт в Україну відбувається з двох основних напрямків: це Білорусь та країни-члени Світової організації торгівлі. Якщо білоруський цукор ми можемо й не купувати, то згідно з зобов’язаннями перед СОТ, Україна має увезти 267 тис. тонн цукру-сирцю, з якого можна виробити майже 250 тис. тонн цукру. Хоча ми вже маємо досвід ігнорування цих зобов’язань.

Враховуючи заяви деяких провідних українських виробників цукру про заплановану врожайність на рівні 80 т/га, можна припустити, що середня врожайність буде більше ніж у 2008 р., а отже й цукру теж буде більше. Такий розвиток подій може призвести до не менш стрімкого падіння цін на цукор, ніж його ріст на початку року. Як і в першому кварталі 2010 року, на внутрішню ціну буде впливати кількість цукру у країні та рівень світової ціни. Вже зараз відомо, що майже всі провідні світові виробники цукру очікують більший врожай, ніж у 2009 р., а це може призвести до перенасичення цукром світового ринку та обвалу цін. Звісно, це негативно позначиться на прибутках національних виробників цукру та й взагалі на перспективах країни стати незалежною від імпортного цукру.

У зв’язку із обмеженими можливостями бюджету, надіятися на значну фінансову інтервенцію на ринку цукру з боку Аграрного фонду не доводиться, тому всебічне стимулювання експорту цукру є єдиним шляхом недопущення суттєвого обвалу внутрішніх цін. Основними напрямками експорту може стати Росія, з якою, за словами міністра аграрної політики М. Присяжнюка, вже підписано протокол про наміри експортувати у 2011 р. до 500 тис. тонн цукру українського виробництва з цукрових буряків. Також перспективно виглядає експорт до країн Середньої Азії, таких як Казахстан та Киргизія.

Отже, в залежності від погодних умов у країні та світі, здатності держави до виважених та професійних дій із захисту й підтримки національного цукрового виробництва, 2011 рік може стати переломним для вітчизняної цукрової галузі. Використовуючи увесь потенціал цукрової галузі, Україна має усі шанси повернутися на зовнішні ринки у якості експортера цукру.


Агентство Промышленных Новостей
Завершение сахарного кризиса не за горами
Завершение сахарного кризиса не за горами
На ту же тему:
Завершение сахарного кризиса не за горами