Сахар УкраиныНОВОСТИ  
2001-12-27Хрест набурякоцукровому комплексі
Хрест набурякоцукровому комплексі

Хрест набурякоцукровому комплексі

Вітчизняний уряд вирішив напередодні Нового року зробити щедрий подарунок закордонним фінансовим. організаціям і водночас підкласти свиню вітчизняному виробникові. Кабмін зобовязав Міністерство аграрної політики «підготувати проект закону «Про встановлення тарифної квоти на ввезення в Україну цукру-сирцю тростинного”
Це випливає з протоколу (під грифом «Дія службового користування») наради, на якій головував віце-премєр-міністр з аграрних питань Леонід Козаченко. За документом, в обмін на можливість вступу нашої держави до Світової організації торгівлі Україна зобовязується, починаючи з наступного року, імпортувати 200 тисяч тонн цукру-сирцю щорічно. На пільгових умовах — за ставкою ввізного мита 2 відсотки. А до 2005 року, планується, обсяги квоти збільшаться до 260 тисяч.
Що несе такий крок для вітчизняного цукрового ринку, неважко передбачити. Нинішнього року до країни було завезено 260 тисяч тонн іноземного «пільгового» цукру-сирцю. Попри запевнення розробників законопроекту, який увімкнув «зелене світло» на шляху закордонної сировини, що після переробки на українських потужностях зроблений із неї цукор реалізуватиметься на зовнішніх ринках, білі кристали залишилися на наших теренах. Цей солодкий продукт складає неабияку конкуренцію вітчизняному. Виробникам реалізувати зварений нинішнього року буряковий цукор навіть за більш-менш прийнятними для них цінами майже неможливо. Такий «протекціонізм» став ударом для аграріїв, які робили ставки на розширення бурякових плантацій. Тепер навіть оптимісти на селі кажуть про невигідність сіяти цукровий буряк наступного року. А останній задум уряду остаточно ставить хрест на бурякоцукровому комплексі. Дотепер імпорт цукру-сирцю регламентувався як виняток із правил, така собі одноразова акція, що запроваджувалася у законодавчому порядку і була неприємним сюрпризом для селян уже після того, як вони насіяли буряків. З прийняттям на державному рівні нових сирцевих правил цукор з тростини остаточно завоює наш внутрішній ринок. Вітчизняний бурякоцукровий комплекс тут поза конкуренцією. Це кожному зрозуміло. Що вже казати про такого активного протекціоніста і захисника трудового селянства, як Л. Козаченко. Дія преси, тобто не для службового користування, той співає зовсім інше: «Зараз на ринку України утворився більший надлишок цукру, ніж на цей самий період торік. Цей надлишок виник через нечітко продуману політику стосовно пільгового ввезення цукру-сирцю. Всі визнають, шо це була помилка...». Який Козаченко щирий — перший чи другий? Важко навіть припустити, що Президент Кучма призначив на цю високу посаду людину, яка страждає на роздвоєння особистості. Що думати? Невже Козаченко №1 виступає як знаний підприємець, який дбає винятково про інтереси власного бізнесу, а «спіч» Козаченка №2, державного мужа і публічного політика, не що інше, як локшина для електорату? Що ж до Президента, то його «сирцева» політика також має вигляд двозначний. Спочатку він підписує «дозвільні» папери на імпорт іноземної сировини, а після завезення розводить привселюдно руками та публічно таку акцію засуджує. Цікаво, що конституційний гарант казатиме цього разу?

Галина КВІТКА, “Голос України”, 15.12.2001р.

Хрест набурякоцукровому комплексі
Хрест набурякоцукровому комплексі
На ту же тему:
Хрест набурякоцукровому комплексі